Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) vs Motorola Edge 30 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) | Motorola Edge 30 Neo |
|
Released
·
Apr 27, 2020
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
8.4-inch · 1920x1200px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4020 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 25, 2020 | Sep 08, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $240 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.95 x 4.93 x 0.28 inches 201.9 x 125.2 x 7.1 mm |
6.02 x 2.80 x 0.31 inches 152.9 x 71.2 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 10.9 oz / 309.0 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Resistance | |
| Splash, Dust | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mocha | Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.4-inch, 80.91% screen-to-body | 6.3-inch, 87.56% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 270 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.7 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7904 (14 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x1.8GHz Cortex-A73 6x1.GHz Cortex-A53 |
Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB | 6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4020 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 55min
Video
8h 15min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42, 43 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|