Samsung Galaxy S22+ vs Nothing Phone (3a) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S22+ | Nothing Phone (3a) |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
Mar 11, 2025
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | Mar 04, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $999 | 8GB/128GB - €330 12GB/256GB - $379 | €379 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 2.98 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 157.4 x 75.8 x 7.6mm (~8.97 mm with camera bump) |
6.44 x 3.05 x 0.33 inches 163.52 x 77.5 x 8.35 mm |
| Weight | |
| 6.91 oz / 196.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Phantom Black, White, Pink Gold, Green | Black, White, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 89.71% screen-to-body | 6.8-inch, 87.32% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits | OLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Panda Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1184 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 7s Gen 3 SM7635 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.5GHz Cortex-A720 3x2.4GHz Cortex-A720 4x1.8GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13, 12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1514 | 1174 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3595 | 3337 |
| 3D Mark High | |
| 1603 | 1060 |
| 3D Mark Low | |
| 1106 | 1055 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 21min
Browsing
15h 16min
Video
8h 18min
Gaming
10h 13min
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
17h 4min
Video
11h 6min
Gaming
11h 21min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.57" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/2.74" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 10 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
126
Overall
135
Photo
117
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 2, 3, 5, 8 | 1, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS906U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.08 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.26 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1049 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 6.88 oz / 195.0 g |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|