Samsung Galaxy S20 Ultra 5G vs Samsung Galaxy S24 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy S20 Ultra 5G | Samsung Galaxy S24 |
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
Released
·
Jan 31, 2024
|
|
6.9-inch · 3200x1440px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 11, 2020 | Jan 17, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $1400 16GB/512GB - $1600 |
8GB/128GB - $800 | €899 8GB/256GB - $860 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.57 x 2.99 x 0.35 inches 166.9 x 76 x 8.8 mm |
5.79 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 147 x 70.6 x 7.6 mm (~8.85 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.83 oz / 222.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cosmic black, Cosmic grey | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.9-inch, 90.70% screen-to-body | 6.2-inch, 90.87% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1400 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 20:9 ratio, 509 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2498 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.5 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) International version - Exynos 2400 |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.39GHz Cortex-X4 3x3.1GHz Cortex-A720 2x2.9GHz Cortex-A720 2x2.2GHz Cortex-A520 International version - Deca-core, 1x3.2GHz Cortex-X4, 2x2.9GHz Cortex-A720, 3x2.6GHz Cortex-A720, 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
Adreno 750 International version - Xclipse 940 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (13, 12, 11, 10) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 610 | 2119 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2573 | 6820 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4246 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2588 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 57min
Browsing
10h 2min
Video
10h 29min
Gaming
9h 12min
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
16h 18min
Video
8h 20min
Gaming
10h 45min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 102 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
10 MP (Telephoto) Sensor name: Samsung S5K3K1 Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
152
Overall
156
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, ANT+ | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, mmWave, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG988B | Date approved: Nov 30, 2023 FCC ID value: A3LSMS921U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 2.12 W/kg |
Head: 1.23 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg |
Alternative variants
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Mongoose M5, Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
International
| System chip | Exynos 2400 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | Xclipse 940 |
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1600 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|