Samsung Galaxy M21 vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M21 | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Mar 23, 2020
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
3GB · 32GB
|
|
6000 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.96 x 0.35 inches 159.0 x 75.1 x 8.9 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Midnight blue, Raven black | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.11% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 420 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Scratch-resistant glass, Proximity sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 9611 (10 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Mali-G72 MP3 | Apple G11P |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Li - Polymer | 8827 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (240 fps) EIS | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|