Samsung Galaxy M13 vs Apple iPad (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M13 | Apple iPad (2022) |
|
Released
·
Jul 01, 2022
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5000 mAh
|
7606 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 3.03 x 0.33 inches 165.4 x 76.9 x 8.4 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Deep Green, Orange Copper, Light Blue | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 82.46% screen-to-body | 10.9-inch, 82.35% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2408x1080px, 20:9 ratio, 400 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.68 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 850 (8 nm) | Apple A14 Bionic |
| Processor | |
| Octa-core 4000 MHz |
Hexa-core |
| GPU | |
| Mali-G52 | Apple 4-core |
| Memory | |
| 4GB/64GB | 4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4591 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2266 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1952 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 7606 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|