Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A52 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A53 5G | Samsung Galaxy A52 5G |
|
Released
·
Apr 01, 2022
|
Released
·
Mar 19, 2021
|
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 17, 2022 | Mar 17, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $450 | €429 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.30 x 2.94 x 0.32 inches 159.9 x 74.7 x 8.1 mm |
6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.67 oz / 189.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 85.36% screen-to-body | 6.5-inch, 84.79% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, 800 nits | Super AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1280 (5 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.4GHz CortexA-78 6x2.0GHz CortexA-55 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 619 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (12, 11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 621 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 1856 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 636 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 631 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
15h 45min
Video
7h 45min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB ram and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|