Samsung Galaxy A35 5G vs Xiaomi Poco F7 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy A35 5G | Xiaomi Poco F7 Ultra |
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5300 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2024 | Mar 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $369 | 12GB/256BG - $649 16GB/512GB - $799 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
6.31 x 2.95 x 0.33 inches 160.3 x 75 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.37 oz / 209.0 g | 7.48 oz / 212.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Iceblue, Lilac, Navy, Lemon | Black, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.75% screen-to-body | 6.7-inch, 89.44% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits | OLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI | 3200x1440px, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1531 (Good) | 2961 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.4 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1380 (5 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G68 MP5 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1027 | 2841 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2937 | 8373 |
| 3D Mark High | |
| 811 | 5284 |
| 3D Mark Low | |
| 807 | 3830 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Ion | 5300 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Battery Life Estimate
7h 48min
Browsing
15h 48min
Video
12h 31min
Gaming
11h 3min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
32 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.5x |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
Yes |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
20 MP |
130
Overall
138
Photo
123
Video
133
Overall
143
Photo
124
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|