Palm Phone vs realme 8 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Palm Phone | realme 8 |
|
Released
·
Nov 02, 2018
|
Released
·
Mar 25, 2021
|
|
3.3-inch · 1280x720px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 128GB
|
|
800 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 15, 2018 | Mar 24, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $350 | €199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 3.80 x 1.99 x 0.29 inches 96.6 x 50.6 x 7.4 mm |
6.32 x 2.91 x 0.31 inches 160.6 x 73.9 x 8 mm |
| Weight | |
| 2.20 oz / 62.5 g | 6.24 oz / 177.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black | Cyber Silver, Cyber Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 3.3-inch, 61.54% screen-to-body | 6.4-inch, 83.34% screen-to-body |
| Type | |
| LCD | Super AMOLED, 60Hz, 1000 nits |
| Resolution | |
| 1280x720px, 445 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 435 MSM8940 (28 nm) | MediaTek Helio G95 MT6785V (12 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
| GPU | |
| Adreno 505 | Mali G76 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/32GB (eMMC 5.1) | 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 800 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Autofocus) | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (120 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 4, 5, 12, 13, 17, 66 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 4, 2, 1 | 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s), HSPA, HSUPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 06, 2018 FCC ID value: 2AOETPVG100 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.26 W/kg Body: 1.02 W/kg Simultaneous Transmission: 1.56 W/kg Wireless Router: 1.02 W/kg |
|
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|