OnePlus Pad 2 vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Pad 2 | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Aug 01, 2024
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
12.1-inch · 3000x2120px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
9510 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 16, 2024 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €550 | 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.58 x 7.68 x 0.26 inches 268.7 x 195.1 x 6.5 mm |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 20.60 oz / 584.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Nimbus Gray | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.1-inch, 84.92% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 144Hz, HDR, 900 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 3000x2120px, 304 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (3 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 750 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 931 | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4585 | 3866 |
| 3D Mark High | |
| 4484 | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| 3566 | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9510 mAh | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
4h 5min
Browsing
10h 43min
Video
4h 44min
Gaming
6h 42min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP Aperture size: F2.2 Focal length: 23 mm |
13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|