OnePlus Nord 4 vs Xiaomi Poco F7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 4 | Xiaomi Poco F7 |
|
Released
·
Aug 08, 2024
|
Released
·
Jun 24, 2025
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.8-inch · 2772x1280px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
6500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 24, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $399 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.95 x 0.31 inches 162.6 x 75 x 8 mm |
6.42 x 3.07 x 0.32 inches 163.1 x 77.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 7.04 oz / 199.5 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP65 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green | Black, White, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.8-inch, 90.08% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 2150 nits | AMOLED, 120Hz, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2772x1280px, 447 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3291 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) | Snapdragon 8s Gen 4 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X4 4x2.6GHz Cortex-A720 3x1.9GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.21GHz Cortex-X4 3x3.0GHz Cortex-A720 2x2.8 GHz Cortex-A720>br>2x2.0 GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 732 | Adreno 825 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1983 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5997 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4106 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3599 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh | 6500 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 90.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
16h 44min
Video
12h 29min
Gaming
4h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 16 MP | 20 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
128
Overall
137
Photo
119
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB (UFS 4.0) |
|---|---|
Discover more
|
|