OnePlus Nord 4 vs Google Pixel 10 Pro XL Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus Nord 4 | Google Pixel 10 Pro XL |
|
Released
·
Aug 08, 2024
|
Released
·
Aug 28, 2025
|
|
6.7-inch · 2772x1240px
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
16GB · 256GB
|
|
5500 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - $1199 | €1689 16GB/512GB - $1319 | €1429 16GB/1ТБ - $1549 | €1689 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.40 x 2.95 x 0.31 inches 162.6 x 75 x 8 mm |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.49 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12.5 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.04 oz / 199.5 g | 8.18 oz / 232.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) |
| Resistance | |
| Yes; IP65 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green | Jade, Moonstone, Obsidian, Porcelan |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.66% screen-to-body | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 2150 nits | OLED, 120Hz, HDR, 3300 nits |
| Resolution | |
| 2772x1240px, 20:9 ratio, 451 PPI | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2822 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7+ Gen 3 SM7675 (4 nm) | Google Tensor G5 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X4 4x2.6GHz Cortex-A720 3x1.9GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x3.78GHz Cortex-X4 5x3.05GHz Cortex-A725 2x2.25 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 732 | PowerVR DXT |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 3.1) 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2316 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6260 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3355 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2580 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5500 mAh | 5200 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi2 wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 45.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 58min
Browsing
19h 41min
Video
10h 0min
Gaming
4h 35min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | |
| Front | |
| 16 MP | 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
151
Overall
162
Photo
140
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, SBAS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 14, 2025 FCC ID value: A4RG45RY | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.99 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB (UFS 4.0) |
|---|---|
Discover more
|
|