OnePlus 7 vs Nokia C10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 7 | Nokia C10 |
|
Released
·
May 21, 2019
|
Released
·
June 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
1GB · 16GB
|
|
3700 mAh
|
3000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 14, 2019 | Apr 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €75 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.21 x 2.94 x 0.32 inches 157.7 x 74.8 x 8.2 mm |
6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.9 x 77.9 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | 6.74 oz / 191.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Metal |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mirror gray | Light Purple, Grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.63% screen-to-body | 6.5-inch, 77.22% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 60Hz | |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 402 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | Unisoc SC7331e (28 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Quad-core 1300 MHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | ARM Mali-400 MP2 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.0) 8GB/256GB |
1GB/16GB 1GB/32GB 2GB/16GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3700 mAh | 3000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
5 MP Aperture size: F2.2 |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
5 MP (Flash) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | microUSB |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29, 32 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | HSPA, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with 32GB memory
| Memory | 32GB |
|---|---|
with 2GB RAM and 16GB memory
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
Discover more
|
|