OnePlus 13 vs OnePlus 8T Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OnePlus 13 | OnePlus 8T |
|
Released
·
Jan 07, 2025
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 31, 2024 | Oct 14, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $900 | €999 16GB/512GB - $1000 | €1049 |
12GB/256GB - $749 | €699 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.01 x 0.33 inches 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
6.33 x 2.92 x 0.33 inches 160.7 x 74.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, White | Aquamarine green, Lunar silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.88% screen-to-body | 6.5-inch, 86.86% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 4500 nits | AMOLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 3168x1440px, 20:9 ratio, 510 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2326 (Excellent) | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.5 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) | Snapdragon 865 SM8250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 16GB/512GB 24GB/1024GB |
12GB (LPDDR4)/256GB (UFS 3.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (11) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2967 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 9081 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 6330 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 4452 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
OnePlus Warp Charge |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 65.0W |
Battery Life Estimate
7h 30min
Browsing
21h 34min
Video
9h 12min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 54min
Video
8h 48min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.43" Pixel size: 1.12 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
145
Overall
149
Photo
141
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX-HD | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n25, n41, n66, n71, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 13, 2021 FCC ID value: 2ABZ2-EF009 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.73 W/kg Simultaneous Transmission: 1.29 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 128GB storage for Europe
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €600 |
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n7, n28, n41, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
With 24GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 24GB/1024GB |
|---|---|
for T-Mobile, single nano SIM
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
|---|---|
Discover more
|
|