OPPO Reno12 Pro vs Xiaomi 14T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno12 Pro | Xiaomi 14T Pro |
|
Released
·
May 31, 2024
|
Released
·
Sep 26, 2024
|
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 12GB/256GB - €900 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.94 x 0.29 inches 161.5 x 74.8 x 7.4 mm |
6.31 x 2.96 x 0.33 inches 160.4 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Space Brown, Sunset Gold, Nebula Silver | Titan Gray, Titan Blue, Titan Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.54% screen-to-body | 6.7-inch, 88.98% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 4000 nits |
| Resolution | |
| 2412x1080px, 20:9 ratio, 394 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 446 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimesity 7300 | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.4GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Mali-G615 MC2 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4X)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB | 12GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2172 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7011 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4578 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3307 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| SuperVOOC 3.0, SuperVOOC 2.0 | |
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W | Wired: 120.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
5h 56min
Browsing
12h 0min
Video
10h 21min
Gaming
6h 23min
Battery Life Estimate
7h 46min
Browsing
20h 16min
Video
9h 34min
Gaming
11h 28min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto) Aperture size: F2.0 |
50 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.6x Aperture size: F2.6 Focal Length: 60 mm Pixel size: 0.61 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 50 MP | 32 MP |
131
Overall
138
Photo
124
Video
142
Overall
149
Photo
135
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|