OPPO Reno 10x Zoom vs Motorola Edge 40 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Reno 10x Zoom | Motorola Edge 40 Neo |
|
Released
·
Jun 12, 2019
|
Released
·
Sep 14, 2023
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
4065 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 24, 2019 | Sep 14, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 3.04 x 0.37 inches 162 x 77.2 x 9.3 mm |
6.28 x 2.83 x 0.31 inches 159.6 x 72 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green | Black, Soothing Sea, Caneel Bay |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 85.45% screen-to-body | 6.5-inch, 90.34% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED | P-OLED, 144Hz, HDR, 1300 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 390 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 2.8 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 (7 nm) | MediaTek Dimensity 7030 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali-G610 MC3 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
12GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1049 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2515 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 697 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 689 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4065 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 0min
Video
9h 1min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 160 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|