OPPO Find N2 Flip vs Xiaomi 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find N2 Flip | Xiaomi 13 |
|
Released
·
Dec 23, 2022
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.8-inch · 2520x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2022 | Dec 11, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 2.96 x 0.30 inches 166.2 x 75.2 x 7.5 mm |
6.02 x 2.81 x 0.31 inches 152.8 x 71.5 x 7.98 mm Nano Skin back version - 152.8 x 71.5 x 8.1 mm |
| Folded | |
| (85.5 x 75.2 x 16 mm) | |
| Weight | |
| 6.74 oz / 191.0 g | 6.67 oz / 189.0 g Nano Skin back version - 185 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Violet | Black, Blue, White, Mint, Gray, Dark Blue, Red, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 86.48% screen-to-body | 6.4-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1600 nits | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2520x1080px, 21:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 414 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 3.3 inches 720 x382 px AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass 5) |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.2 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9000+ (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.20GHz Cortex-X2 3x3.20GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Mali-G710 MC10 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 3.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 926 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3088 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 2291 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1270 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 44.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
10h 54min
Video
7h 39min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm | 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.2 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With technology nano skin back
| Dimensions |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.1mm |
|---|---|
| Weight | 6.53 oz / 185.0 g |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|