OPPO Find N vs Apple iPad (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| OPPO Find N | Apple iPad (2022) |
|
Released
·
Dec 23, 2021
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
7.1-inch · 1920x1792px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
7606 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 15, 2021 | Oct 18, 2022 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.22 x 5.52 x 0.31 inches 132.6 x 140.2 x 8.0 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Folded | |
| (132.6 x 73 x 15.9 mm) | |
| Weight | |
| 9.70 oz / 275.0 g | 16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Black, White, Purple | Silver, Blue, Pink, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.1-inch, 87.27% screen-to-body | 10.9-inch, 82.35% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1000 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1920x1792px, 370 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Ambient light sensor, Proximity sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
| Front cover display | |
| 5.5 inches 1972 x988 px AMOLED Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 2.68 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Apple A14 Bionic |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.84GHz Kryo 680 3x2.42GHz Kryo 680 4x1.80GHz Kryo 680 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Adreno 660 | Apple 4-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/256GB (UFS 3.1) 12GB/512GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4591 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2266 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1952 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 7606 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/3.09" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 32 MP Folded: 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8, 9 | 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|