Nothing Phone (2a) Plus vs OPPO Find X8 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nothing Phone (2a) Plus | OPPO Find X8 Pro |
|
Released
·
Aug 03, 2024
|
Released
·
Oct 30, 2024
|
|
6.7-inch · 2412x1080px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5910 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 05, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $399 | 12GB/256GB - €700 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 3.00 x 0.33 inches 161.7 x 76.3 x 8.5 mm |
6.39 x 3.02 x 0.32 inches 162.3 x 76.7 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.58 oz / 215.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | Yes; IP69 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Grey | Black, White, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.28% screen-to-body | 6.8-inch, 89.75% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 1300 nits | AMOLED, 120Hz, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2412x1080px, 20:9 ratio, 394 PPI | 2780x1264px, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1483 (Good) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 7350 Pro (4 nm) | Mediatek Dimensity 9400 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x3.0GHz Cortex-A715 6x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.63GHz Cortex-X925 3x3.3GHz Cortex-X4 4x2.4GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Mali-G610 MC4 | Immortalis-G925 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1205 | 2827 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2672 | 8851 |
| 3D Mark High | |
| 1380 | 6522 |
| 3D Mark Low | |
| 1371 | 3776 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5910 mAh, Si - Carbon |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 40min
Browsing
14h 4min
Video
10h 27min
Gaming
9h 19min
Battery Life Estimate
8h 32min
Browsing
23h 22min
Video
10h 16min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 6.0x Aperture size: F4.3 Focal Length: 135 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 73 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 50 MP | 32 MP |
121
Overall
132
Photo
110
Video
152
Overall
158
Photo
146
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n39, n40, n41, n66, n77, n78 | n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|