Nokia C5 Endi vs Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Nokia C5 Endi | Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
Jun 05, 2020
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
6.5-inch · 1600x720px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
3GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 28, 2020 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $170 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.76 x 3.02 x 0.35 inches 171.7 x 76.7 x 8.9 mm |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 7.05 oz / 200.0 g | 21.80 oz / 618.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 77.45% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | HDR |
| Resolution | |
| 1600x720px, 19:9 ratio, 270 PPI | 2732x2048px, 263 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio P22 MT6762 (12 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A53 |
Octa-core |
| GPU | |
| IMG PowerVR GE8320 | 10-core GPU |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR3)/64GB (eMMC 5.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10063 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5377 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4496 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 9705 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 42min
Video
7h 48min
Gaming
7h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) | |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| Carrier locked | |
|---|---|
| Yes | |
| 5G Bands | |
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 2, 4, 5, 12, 14, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5, 4, 2 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 17, 2020 FCC ID value: 2AJOTTA-1222 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.64 W/kg Body: 1.10 W/kg Simultaneous Transmission: 1.37 W/kg Wireless Router: 1.08 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|