Motorola Edge 30 Ultra vs Motorola Edge (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge 30 Ultra | Motorola Edge (2025) |
|
Released
·
Sep 03, 2022
|
Released
·
May 25, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2712x1220px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 08, 2022 | May 25, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $549 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.89 x 0.33 inches 161.8 x 73.5 x 8.4 mm |
6.35 x 2.88 x 0.31 inches (~0.44 inches with camera bump) 161.2 x 73.1 x 8 mm (~11.16 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.00 oz / 198.5 g | 6.38 oz / 181.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68/69; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Interstellar Black, Starlight White | Deep Forest |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.44% screen-to-body | 6.7-inch, 91.84% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, 1250 nits | P-OLED, 120Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2712x1220px, 20:9 ratio, 444 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1375 (Average) |
| Bright Min | |
| 4.5 (Poor) | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | MediaTek Dimensity 7400 (4 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 4x2.6GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/256GB (UFS 2.2) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1085 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3056 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1016 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 982 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 125.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 50min
Video
11h 48min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 45min
Browsing
16h 8min
Video
9h 20min
Gaming
9h 41min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.22" Pixel size: 0.64 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.76" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.6 Pixel size: 1.22 μm |
10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 73 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) HDR, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 60 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) | 50 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
130
Overall
137
Photo
122
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 | 38, 39, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256Gb internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|