Motorola Edge (2024) vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge (2024) | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Jun 20, 2024
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 20, 2024 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| $549 | 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.28 x 2.83 x 0.32 inches (~0.44 inches with camera bump) 159.6 x 72 x 8.1 mm (~11.16 mm with camera bump) |
10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
| Weight | |
| 6.14 oz / 174.0 g | 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 90.92% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 144Hz, HDR, 1300 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 399 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| 2.7 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7s Gen 2 SM7435-AB (4 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.95GHz Cortex-A55 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 710 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 2.2) | 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 897 | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2758 | 3866 |
| 3D Mark High | |
| 799 | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| 734 | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 68.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
7h 23min
Browsing
17h 41min
Video
10h 49min
Gaming
8h 57min
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.0 μm |
13 MP |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD | Yes |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP |
133
Overall
143
Photo
124
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n12, n14, n20, n25, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 43 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|