Motorola Edge (2022) vs Motorola Edge (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge (2022) | Motorola Edge (2021) |
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
Released
·
Sep 02, 2021
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 18, 2022 | Aug 19, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $498 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.92 x 0.32 inches 160.86 x 74.24 x 8.24 mm |
6.65 x 2.99 x 0.35 inches 169 x 76 x 8.85mm |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | Splash, Dust; IP52 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mineral Gray | Nebula Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 88.19% screen-to-body | 6.8-inch, 85.60% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, HDR | IPS LCD, 144Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 399 PPI | 2460x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1050 (8 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2500 MHz Arm Cortex-A78 @ 2.5GHz and Arm Cortex-A55 @ 2.0GHz |
Octa-core 2400 MHz Kryo 670 Prime |
| GPU | |
| Arm Mali-G610 MC3 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 6GB/128GB 6GB/256GB 8GB/128GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Motorola TurboPower |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 17min
Video
12h 2min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (920 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n77, n78 | n2, n5, n25, n41, n66, n71, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
| Memory | 8GB |
|---|---|
For Verizon
| Weight | 7.11 oz / 201.6 g |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n48, n66, n77, n78, n260, n261 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 66 |
| TDD Bands | 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 5, 8 |
| Memory | 256GB |
|---|---|
Discover more
|
|