Huawei Pura X vs Motorola Razr Ultra (2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Pura X | Motorola Razr Ultra (2025) |
|
Released
·
Mar 20, 2025
|
Released
·
Apr 25, 2025
|
|
6.3-inch · 2120x1320px
|
7.0-inch · 2640x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
4720 mAh
|
4700 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 20, 2025 | Apr 24, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1037 | 16GB/512GB - $1300 16GB/1TB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.64 x 3.61 x 0.28 inches 143.2 x 91.7 x 7.2 mm |
6.75 x 2.91 x 0.28 inches 171.48 x 73.99 x 7.19 mm |
| Folded | |
| 3.61 x3.61 x0.59 inches (91.7 x 91.7 x 15.1 mm) | 3.46 x2.91 x0.61 inches (88.12 x 73.99 x 15.69 mm) |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass, Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water; IPX8 | Water; IP48 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Red, Green, Gray, White, Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 87.47% screen-to-body | 7.0-inch, 85.19% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2500 nits | LTPO, 165Hz, HDR, 4500 nits |
| Resolution | |
| 2120x1320px, 16:10 ratio, 396 PPI | 2640x1080px, 22:9 ratio, 407 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 3.5 inches 980 x980 px OLED 120Hz refresh rate |
4.0 inches 1272 x1080 px P-OLED |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2424 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9020 (7 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.50GHz TaishanV121 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.60GHz Taishan-Little |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| HiSilicon Maleoon 920 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2847 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 8612 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5910 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3787 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4720 mAh, Li - Ion | 4700 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 40.0W |
Wired: 68.0W Wireless: 30.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 17min
Browsing
23h 51min
Video
6h 16min
Gaming
10h 21min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Pixel size: 0.6 μm |
| Third camera | |
| 40 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 10.7 MP | 50 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
144
Photo
125
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n50, n66, n70, n71, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|