Huawei P30 Pro vs Google Pixel 6a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei P30 Pro | Google Pixel 6a |
|
Released
·
Apr 05, 2019
|
Released
·
Jul 21, 2022
|
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4200 mAh
|
4410 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 26, 2019 | May 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $449 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.89 x 0.33 inches 158 x 73.4 x 8.41 mm |
5.99 x 2.83 x 0.35 inches 152.2 x 71.8 x 8.9mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.28 oz / 178.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Metal | Back: Glass, Plastic Frame: Metal |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Amber sunrise, Breathing crystal, Aurora, Black | Chalk, Charcoal, Sage |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 88.61% screen-to-body | 6.1-inch, 82.14% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, HDR | OLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 398 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Tensor (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Hexa-core 2x2.80GHz Cortex-X1 2x2.25GHz Cortex-A76 4x1.80GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Mali-G78 MP20 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (15, 14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1428 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3313 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1620 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1011 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh, Li - Polymer | 4410 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 40.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 18.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 39min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 52min
Browsing
13h 51min
Video
8h 51min
Gaming
6h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 40 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1 μm |
12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
|
| Fourth camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (960 fps) OIS, Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP (HDR) | 8 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
133
Overall
140
Photo
127
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n48, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40 | 38, 39, 40, 41, 42, 48 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 27, 2019 FCC ID value: QISVOG-LX9 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.79 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.36 W/kg Wireless Router: 0.88 W/kg Phablet: 2.96 W/kg |
|
Alternative variants
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n48, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
with 512 GB storage
| Memory | 8GB/512GB |
|---|---|
with 256 GB of storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|