Huawei MediaPad M5 lite vs Samsung Galaxy Tab S9 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | Samsung Galaxy Tab S9 |
|
7500 mAh
|
8400 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
11.0-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | Jul 26, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
10.01 x 6.53 x 0.23 inches 254.3 x 165.8 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 17.57 oz / 498.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Gold, Gray | Beige, Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 11.0-inch, 83.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 274 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
8GB/128GB (UFS) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2128 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5657 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3853 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3033 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 8400 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 6min
Video
6h 25min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Wi-Fi only
Discover more
|
|