Huawei MediaPad M5 lite vs Google Pixel 9 Pro XL Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MediaPad M5 lite | Google Pixel 9 Pro XL |
|
7500 mAh
|
5060 mAh
|
|
10.1-inch · 1200x1920px
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
16GB · 128GB
|
|
Released
·
Aug 22, 2024
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 28, 2018 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.58 x 6.39 x 0.30 inches 243.4 x 162.2 x 7.7 mm |
6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 16.76 oz / 475.0 g | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Gold, Gray | Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 74.89% screen-to-body | 6.8-inch, 89.28% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 1200x1920px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2679 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 659 (16 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz ARM Cortex-A53 |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali T830 MP2 | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR3)/64GB 3GB/32GB |
16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (8.0 Oreo) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1967 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4775 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2569 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2044 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7500 mAh, Li - Polymer | 5060 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 52min
Video
9h 24min
Gaming
10h 4min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
|
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
151
Overall
159
Photo
142
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2, Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi only
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|