Blackview Tab 15 vs OnePlus Nord CE 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 15 | OnePlus Nord CE 5G |
|
Released
·
Nov 01, 2022
|
Released
·
Jun 21, 2021
|
|
10.5-inch · 1920x1200px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
8280 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.70 x 6.36 x 0.29 inches 246.4 x 161.5 x 7.3 mm |
6.27 x 2.89 x 0.31 inches 159.2 x 73.5 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 18.52 oz / 525.0 g | 6.00 oz / 170.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Lunar Silver, Twilight Blue, Space Gray | Blue Void, Charcoal Ink, Silver Ray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 80.32% screen-to-body | 6.4-inch, 85.39% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz | |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 216 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 3.1 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T610 Tiger T610 (12 nm) | Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2200 MHz Kryo 570 Gold |
| GPU | |
| Mali-G52 MC2 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB (eMMC 5.1) | 6GB/128GB 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8280 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 50min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 8 MP | 16 MP (EIS) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|