Blackview Active 8 Pro vs Samsung Galaxy Tab S8 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Active 8 Pro | Samsung Galaxy Tab S8 Ultra |
|
Released
·
July 2023
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
22000 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.09 x 6.53 x 0.66 inches 256.3 x 165.8 x 16.8 mm |
12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 34.43 oz / 976.0 g | 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP69K; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Colors | |
| Black, Orange | Graphite |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.4-inch, 71.87% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2000x1200px, 225 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G99 MT6789 (6 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G57 MC2 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 8GB/256GB | 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 22000 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|