Blackview A85 vs Xiaomi 12 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview A85 | Xiaomi 12 Lite |
|
Released
·
December 2022
|
Released
·
Jul 11, 2022
|
|
6.5-inch · 1612x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4480 mAh
|
4300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.47 x 3.00 x 0.34 inches 164.3 x 76.1 x 8.65 mm |
6.27 x 2.90 x 0.29 inches 159.3 x 73.7 x 7.29 mm |
| Weight | |
| 6.81 oz / 193.0 g | 6.10 oz / 173.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 81.05% screen-to-body | 6.5-inch, 88.30% screen-to-body |
| Type | |
| 90Hz | AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1612x720px, 20:9 ratio, 272 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| UNISOC Tiger T606 | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.4GHz Cortex-A78 3x2.2GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4480 mAh | 4300 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 67.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 21min
Video
11h 29min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP | 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 8 MP | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes EIS |
| Front | |
| 8 MP | 32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40 | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|