Asus ZenFone 6 (2019) vs Xiaomi 12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ZenFone 6 (2019) | Xiaomi 12 |
|
Released
·
May 25, 2019
|
Released
·
Dec 31, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 16, 2019 | Dec 28, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $500 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.97 x 0.36 inches 159.1 x 75.44 x 9.1 mm |
6.01 x 2.75 x 0.32 inches 152.7 x 69.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver | Black, Green, Blue, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.82% screen-to-body | 6.3-inch, 89.30% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR | AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Kryo 485 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB 8GB/256GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 9.0 Pie) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4500 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera, Swivel, Doubles as a selfie camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 11 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Focal Length: 50 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) EIS |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
|
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Apr 16, 2019 FCC ID value: MSQI01WD | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 0.93 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $550 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $900 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $600 |
Discover more
|
|