Asus ROG Phone 3 vs Honor 200 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 3 | Honor 200 Pro |
|
Released
·
Jul 23, 2020
|
Released
·
May 31, 2024
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €799 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.07 x 0.39 inches 171 x 78 x 9.85 mm |
6.43 x 2.96 x 0.32 inches 163.3 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP55 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black glare | Black, Silver, Green, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 79.98% screen-to-body | 6.8-inch, 90.82% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1000 nits | OLED, 120Hz, 4000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2700x1224px, 437 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 12 (Poor) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3090 MHz Kryo 585 |
1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 735 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1590 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4457 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2946 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2252 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5200 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 41min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
13h 36min
Video
9h 55min
Gaming
8h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 1.2 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
50 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
143
Photo
120
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: MSQI003D | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.53 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 16GB RAM
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|