Apple iPod Touch (2019) vs Samsung Galaxy S23 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPod Touch (2019) | Samsung Galaxy S23 |
|
Released
·
May 28, 2019
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
4.0-inch · 1136x640px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
3900 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 01, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 2GB/256GB - $399 | 8GB/128GB - $800 8GB/256GB - $860 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.86 x 2.31 x 0.24 inches 123.4 x 58.6 x 6.1 mm |
5.76 x 2.79 x 0.30 inches (~0.36 inches with camera bump) 146.3 x 70.9 x 7.6mm (~9.02 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 3.10 oz / 88.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Left: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver, Pink, Blue, Red | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.0-inch, 60.95% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 1136x640px, 326 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| PowerVR Series 7XT GT7600 Plus | Adreno 740 |
| Memory | |
| 2GB/256GB 2GB/32GB 2GB/128GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2023 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5180 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3807 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2079 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
15h 21min
Video
8h 6min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
|
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 64 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
139
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| AirDrop | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 17, 2023 FCC ID value: A3LSMS911U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.88 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.24 W/kg |
|
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $199 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $299 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
Discover more
|
|