Apple iPod Touch (2019) vs Samsung Galaxy A17 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPod Touch (2019) | Samsung Galaxy A17 5G |
|
Released
·
May 28, 2019
|
Released
·
Aug 08, 2025
|
|
4.0-inch · 1136x640px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 08, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 2GB/256GB - $399 | €239 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.86 x 2.31 x 0.24 inches 123.4 x 58.6 x 6.1 mm |
6.47 x 3.07 x 0.30 inches 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 3.10 oz / 88.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | |
| Keys | |
| Left: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver, Pink, Blue, Red | Black, Gray, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.0-inch, 60.95% screen-to-body | 6.7-inch, 85.99% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 1136x640px, 326 PPI | 2340x1080px, 20:9 ratio, 385 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating | HDR support, Ambient light sensor |
| Front cover display | |
| Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus) | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1081 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Exynos 1330 S5E8535 (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core 2x 2.4GHZ Cortex-A78 4x 2.4GHZ Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR Series 7XT GT7600 Plus | Mali-G68 MP2 |
| Memory | |
| 2GB/256GB 2GB/32GB 2GB/128GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | Android (15), up to 6 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 723 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1910 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 346 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 338 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 5000 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 6min
Browsing
17h 36min
Video
13h 26min
Gaming
8h 37min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
13 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
136
Photo
112
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| AirDrop | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 6, 8, 9 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $199 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $299 |
Discover more
|
|