Apple iPhone 13 Pro Max vs OnePlus 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 13 Pro Max | OnePlus 15 |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Oct 28, 2025
|
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4352 mAh
|
7300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Oct 27, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1099 | €1150 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
12GB/256GB - $899 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 3.07 x 0.30 inches (~0.44 inches with camera bump) 160.8 x 78.1 x 7.65 mm (~11.25 mm with camera bump) |
6.35 x 3.02 x 0.32 inches 161.4 x 76.7 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 7.44 oz / 211.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue | Infinite Black, Ultra Violet, Sand Storm |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.97% screen-to-body | 6.8-inch, 90.86% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, Variable 10-120Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 3472 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2x3.23GHz Avalanche 4x1.82GHz Blizzard |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Apple GPU 5-core | Adreno 840 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4X)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2409 | 3493 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5941 | 10692 |
| 3D Mark High | |
| 2990 | 5328 |
| 3D Mark Low | |
| 2266 | 5110 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4352 mAh, Li - Ion | 7300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 38min
Browsing
18h 52min
Video
10h 23min
Gaming
10h 29min
Battery Life Estimate
10h 44min
Browsing
30h 6min
Video
12h 37min
Gaming
14h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.5 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.65'' Pixel size: 1.9 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.8 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
136
Overall
138
Photo
135
Video
151
Overall
159
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 14, 2021 FCC ID value: BCG-E4003A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.96 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.45 W/kg Wireless Router: 0.96 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
Discover more
|
|