Apple iPad Air (2022) vs Samsung Galaxy Tab S10 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2022) | Samsung Galaxy Tab S10 Lite |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Aug 25, 2025
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
10.9-inch · 2120x1320px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
7606 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 25, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| €400 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
10.01 x 6.53 x 0.26 inches 254.3 x 165.8 x 6.6 mm |
| Weight | |
| 16.26 oz / 461.0 g 5G version - 462 g |
18.48 oz / 524.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Gray, Silver, Coral Red | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | 10.9-inch, 81.56% screen-to-body |
| Type | |
| 500 nits | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2120x1320px, 229 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.12 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Yes | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB/64GB 8GB/256GB | 6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (15), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2279 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 7411 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4761 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3429 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
8 MP |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 12 MP | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.30 oz / 462.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|