Apple iPad Air (2020) vs Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2020) | Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
9.72 x 7.03 x 0.24 inches 247 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
16.26 oz / 462.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue | Blue, Purple, Starlight ,Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | 11.0-inch, 81.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Hexa-core Firestorm and Icestorm |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | 10-core GPU |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|