Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) vs Xiaomi Pad 7 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 11-inch (M3, 2025) | Xiaomi Pad 7 Pro |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Oct 24, 2024
|
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
11.2-inch · 3200x2136px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
7606 mAh
|
8850 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €699 8GB/512GB - $829 8GB/1024GB - $1329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
9.89 x 6.83 x 0.24 inches 251.2 x 173.4 x 6.2 mm |
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g | 17.64 oz / 500.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Black, Blue, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.73% screen-to-body | 11.2-inch, 85.75% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 144Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 261 PPI | 3200x2136px, 3:2 ratio, 344 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 536 (Poor) | 657 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.4 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) SM8635 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X4 4x2.8GHz Cortex-A720 3x2.0GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | Adreno 735 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3017 | 1893 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 11728 | 4909 |
| 3D Mark High | |
| 5177 | 2311 |
| 3D Mark Low | |
| 3262 | 2301 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh | 8850 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 67.0W | |
Battery Life Estimate
4h 18min
Browsing
9h 35min
Video
6h 45min
Gaming
5h 12min
Battery Life Estimate
5h 39min
Browsing
11h 54min
Video
8h 20min
Gaming
9h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | Yes |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
Wi-fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €829 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
Discover more
|
|