Apple iPad (2020) vs Samsung Galaxy M21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad (2020) | Samsung Galaxy M21 |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
Mar 23, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
8827 mAh
|
6000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Mar 18, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
6.26 x 2.96 x 0.35 inches 159.0 x 75.1 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
6.63 oz / 188.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Midnight blue, Raven black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 73.86% screen-to-body | 6.4-inch, 84.11% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | Super AMOLED, 420 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Scratch-resistant glass, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Vortex and Tempest |
Octa-core 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Apple G11P | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 3GB/128GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 6000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
48 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p, 720p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
20 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
with 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|