Amazon Fire HD 8 (2020) vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Amazon Fire HD 8 (2020) | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
May 14, 2020
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
8.0-inch · 1280x800px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
2GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 13, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 2GB/32GB - $90 | 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.95 x 5.39 x 0.38 inches 202 x 137 x 9.7 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 12.52 oz / 355.0 g | 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| White, Black, Twilight blue, Plum | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 67.13% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 189 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek MT8168 (12 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Arm Cortex-A53 |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Mali G52 MC1 | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 2GB/32GB 2GB/64GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 720p | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 2 MP | 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 64GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $120 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|