- Home
- Apple Phones
- You are here
Apple iPhone Air
Full Specifications
I want it
15 users
I have it
0 users
I had it
1 user
Deals
Popular Comparisons
The Apple iPhone Air is most commonly compared with these phones:
Availability |
|
|---|---|
| Officially announced | Sep 09, 2025 |
| Prices (MSRP) |
12GB/256GB - $999 | €1199 12GB/512GB - $1199 | €1449 12GB/1TB - $1399 | €1699 |
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
6.15 x 2.94 x 0.22 inches (~0.46 inches with camera bump) 156.2 x 74.7 x 5.64 (~11.70 mm with camera bump) |
| Weight | 5.82 oz / 165.0 g |
| Materials |
Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Titanium |
| Resistance | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | 3D Face unlock |
| Keys | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | Space Black, Cloud White, Light Gold, Sky Blue |
Display |
|
|---|---|
| Size | 6.5-inch, 88.78% screen-to-body |
| Type | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | 2736x1260px, 19.5:9 ratio, 463 PPI |
| Protection | Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| PhoneArena Display Test | |
|---|---|
| Bright Max (20% APL) | 2787 (Excellent) |
| Bright Min | 0.9 (Excellent) |
|
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
|
|
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Apple A19 Pro (3 nm) |
| Processor | Hexa-core |
| GPU | Apple 5-core GPU |
| Memory |
12GB (LPDDR5)/256GB 12GB/512GB 12GB/1TB |
| Storage expansion | not expandable |
| OS | iOS (26.x) |
| PhoneArena Performance Test | |
|---|---|
| GeekBench 6 Single | 3500 |
| GeekBench 6 Multi | 8836 |
| 3D Mark High | 4898 |
| 3D Mark Low | 2895 |
|
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
|
|
Battery |
|
|---|---|
| Type | 3149 mAh, Li - Ion |
| Charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed |
Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
| PhoneArena Battery Test | |
|---|---|
| Battery Life Estimate: | 6h 43min |
| Browsing: | 16h 29min |
| Gaming: | 7h 27min |
| Video: | 9h 54min |
|
Learn more on our
PhoneArena Battery Test Results page.
|
|
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | Dual LED |
| Video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
| PhoneArena Camera Test | |
|---|---|
| Overall score: | 126 |
| Photo score: | 130 |
| Video score: | 122 |
|
Learn more on our
PhoneArena Camera Test Results page.
|
|
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 6.0 |
| WLAN |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | M3/T4 |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | No 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | Dolby Atmos |
Cellular |
|
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | eSIM |
| HD Voice | Yes |
| VoLTE | Yes |
Regulatory Approval |
|
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8948A |
| Measured SAR |
Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.60 W/kg |
Despite our efforts to provide full and correct Apple iPhone Air specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.
Rival Devices
Discover the top rivals of Apple iPhone Air
Related News
Still performing like a young lad at 50, Apple releases fantastic earnings and the stock soars $10
What can you say about Apple? The company just turned 50 years old and continues to set new company records. For example, during the fiscal second quarter of 2026 that ended in March, Apple set a fiscal Q2 record for iPhone revenue.The iPhone will tu...
Reports of a persistent iPhone 17 issue keep growing, and it might not be your 'typical' bug
When Apple released the iPhone 17 lineup, it seemed like business as usual. For some users, though, the problems began shortly after.Reports from Reddit suggest consistent battery life issues over the past seven months, hinting that these iPhones may...
How to wake up your iPhone Air from "Black screen of death" bug
Just last week we told you about a serious security flaw that Apple patched with the release of iOS 26.4.2. The flaw, CVE-2026-28950, leaves notifications on your device even when they are supposed to be deleted.This is considered to be a logging err...
Best Buy is selling the unlocked Apple iPhone Air at a $100 discount for the first time ever
Otherwise, you might have to settle for a "renewed" unit on Amazon and slash anywhere between $200 and $220 off the $999.99 list price of a new, unused, unopened, and undamaged device, which is... also not a bad deal, but not exactly right for everyo...
-$100
Discover More
Latest News
Popular stories