vivo X100 vs Meizu 21 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo X100 | Meizu 21 |
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
Not announced
·
Expected Dec 2023
|
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
4800 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Expected Announcement | |
|---|---|
| December, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.46 x 2.96 x 0.33 inches 164.1 x 75.2 x 8.5 mm |
6.17 x 2.96 x 0.31 inches 156.7 x 75.3 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 6.98 oz / 198.0 g |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Blue, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 90.90% screen-to-body | 6.5-inch, 89.38% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 3000 nits | OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI | 2340x1080px, 393 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Immortalis-G720 MC12 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (14) | Android (14) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4800 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 80.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F4.6 Sensor size: 1/1.49" |
200 MP |
| Second camera | |
| 64 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
12 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
5 MP (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | |
| Front | |
| 32 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|