realme X50 5G vs vivo X100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme X50 5G | vivo X100 Pro |
|
Released
·
Jul 20, 2020
|
Released
·
Nov 21, 2023
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2800x1280px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4200 mAh
|
5260 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| €349 | 12GB/256GB - €1199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.98 x 0.35 inches 163.8 x 75.8 x 8.9 mm |
6.46 x 2.96 x 0.35 inches 164.1 x 75.3 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 7.13 oz / 202.0 g | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Ice silver, Jungle green | Black, White, Blue, Orange |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 84.04% screen-to-body | 6.8-inch, 90.90% screen-to-body |
| Type | |
| 120Hz | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 401 PPI | 2800x1280px, 20:9 ratio, 454 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G 5G (7 nm) | MediaTek Dimensity 9300 MT6989 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 475 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
12GB/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2082 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7166 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4725 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2446 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4200 mAh | 5260 mAh |
| Charging | |
| OPPO VOOC | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 53min
Browsing
20h 8min
Video
10h 6min
Gaming
11h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/2.76" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.3x Aperture size: F2.5 Focal Length: 100 mm Sensor size: 1/2" |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) | 8K UHD, 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 16 MP (Dual-Camera, EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (120 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
145
Overall
159
Photo
131
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78 | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|