realme GT 5G vs Samsung Galaxy M10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme GT 5G | Samsung Galaxy M10 |
|
Released
·
Jun 21, 2021
|
Released
·
Feb 05, 2019
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.2-inch · 1520x720px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 32GB
|
|
4500 mAh
|
3400 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 15, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.89 x 0.33 inches 158.5 x 73.3 x 8.4 mm |
6.13 x 2.98 x 0.30 inches 155.6 x 75.6 x 7.7 mm |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 5.75 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.80% screen-to-body | 6.2-inch, 78.44% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 1520x720px, 19:9 ratio, 271 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Samsung Exynos 7 Octa 7870 (14 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 1600 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Mali-T830 MP1 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
3GB (LPDDR3)/32GB 2GB/16GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 3400 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
13 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.3 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, EIS |
1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 5 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 4.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| NFC | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 3, 5, 8, 20 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 6 (300/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
with 16 GB storage
| Memory | 2GB/16GB |
|---|---|
Discover more
|
|