realme 8 Pro vs realme X50 Pro 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 8 Pro | realme X50 Pro 5G |
|
Released
·
March 2021
|
Released
·
Mar 05, 2020
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 24, 2021 | Feb 24, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.91 x 0.32 inches 160.6 x 73.9 x 8.1 mm |
6.26 x 2.92 x 0.35 inches 158.96 x 74.24 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.21 oz / 176.0 g | 7.23 oz / 205.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Infinite Blue, Infinite Black, Illuminating Yellow | Moss green, Rust red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.34% screen-to-body | 6.4-inch, 84.91% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 1000 nits | Super AMOLED, 90Hz, HDR, 1000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2300 MHz Kryo 465 |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| Adreno 618 | Adreno 650 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB | 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 4200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Qualcomm Quick Charge, USB Power Delivery, OPPO VOOC |
| Charge speed | |
| Wired: 50.0W | Wired: 65.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.3 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 54 mm |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 | 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (480 fps), 720p (960 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 16 MP (Slow-motion videos) Video capture: 1080p (120 fps) |
32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 05, 2021 FCC ID value: 2AUYFRMX3081 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 0.46 W/kg Simultaneous Transmission: 1.43 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|