nubia Red Magic 7 vs Motorola Moto G Power 5G (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 7 | Motorola Moto G Power 5G (2024) |
|
Released
·
Mar 10, 2022
|
Released
·
Mar 22, 2024
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2022 | Mar 12, 2024 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.72 x 3.08 x 0.37 inches 170.6 x 78.3 x 9.5 mm |
6.58 x 3.01 x 0.33 inches 167.2 x 76.4 x 8.5 mm |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 7.09 oz / 201.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | |
| Colors | |
| Obsidian, Pulsar, Supernova | Midnight Blue, Pale Lilac |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 83.60% screen-to-body | 6.7-inch, 84.82% screen-to-body |
| Type | |
| 165Hz | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.6 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | MediaTek Dimensity 7020 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 730 | IMG BXM-8-256 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/256GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 921 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2337 |
| 3D Mark High | |
| Untested | Untested |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 50min
Gaming
7h 51min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | n2, n5, n7, n12, n25, n30, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 18GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|