nubia Red Magic 7 vs Google Pixel 9a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| nubia Red Magic 7 | Google Pixel 9a |
|
Released
·
Mar 10, 2022
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2022 | Mar 19, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128 - $499 | €599 8GB/256GB - $599 | €649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.72 x 3.08 x 0.37 inches 170.6 x 78.3 x 9.5 mm |
6.09 x 2.88 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 154.7 x 73.2 x 8.9mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.58 oz / 215.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Pulsar, Supernova | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 83.60% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| 165Hz | P-OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2561 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.6 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 8GB/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1687 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4385 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2625 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2124 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 23.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 50min
Gaming
7h 51min
Battery Life Estimate
8h 11min
Browsing
19h 39min
Video
10h 57min
Gaming
12h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.97” Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
143
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 18GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|