ZTE Blade V10 vs Xiaomi Redmi Note 6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| ZTE Blade V10 | Xiaomi Redmi Note 6 Pro |
|
Released
·
March 2019
|
Released
·
Nov 23, 2018
|
|
6.3-inch
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
3200 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 22, 2018 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.98 x 0.31 inches 158 x 75.8 x 7.8 mm |
6.22 x 3.01 x 0.33 inches 157.91 x 76.38 x 8.26 mm |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
|
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Black, Gold, Pink, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch | 6.3-inch, 80.98% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 403 PPI | |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | |
| Processor | |
| Octa-core 2100 MHz |
Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 509 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 3GB/32GB |
6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/64GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 256 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (8.1 Oreo) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 16 MP (Autofocus) | 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 5 MP | 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing | 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 32 MP | 20 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 32GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
Discover more
|
|