Xiaomi Redmi Note 8T vs Google Pixel 9a Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 8T | Google Pixel 9a |
|
Released
·
Sep 26, 2019
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.3-inch · 2424x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 19, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128 - $499 | €599 8GB/256GB - $599 | €649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.34 x 2.97 x 0.34 inches 161.15 x 75.4 x 8.6 mm |
6.09 x 2.88 x 0.35 inches (~0.37 inches with camera bump) 154.7 x 73.2 x 8.9mm (~9.4 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.05 oz / 199.8 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Moonlight white, Neptune blue, Space black | Obsidian, Porcelain, Iris, Peony |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.20% screen-to-body | 6.3-inch, 79.39% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | P-OLED, 120Hz, HDR, 2700 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 2424x1080px, 20:9 ratio, 421 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 3 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2561 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 665 SM6125 (11 nm) | Google Tensor G4 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 610 | Mali-G715 MC7 |
| Memory | |
| 3GB/32GB 4GB/64GB 4GB/128GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1687 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4385 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2625 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2124 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5100 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 23.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 11min
Browsing
19h 39min
Video
10h 57min
Gaming
12h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
134
Overall
143
Photo
126
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 4GB/128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
Discover more
|
|