Xiaomi Redmi Note 7 vs Samsung Galaxy S22 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 7 | Samsung Galaxy S22 Ultra |
|
Released
·
Jan 15, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 10, 2019 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $1200 | €1249 12GB/256GB - $1299 | €1349 12GB/512GB - $1399 | €1449 12GB/1024GB - $1599 | €1649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.96 x 0.32 inches 159.21 x 75.21 x 8.1 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.41 inches with camera bump) 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (~10.50 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.56 oz / 186.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Phantom Black, White, Burgundy, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 81.37% screen-to-body | 6.8-inch, 89.72% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1519 (Good) |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) International version - Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 International version - Octa-core, 1x2.8GHz Cortex-X2, 3x2.50GHz Cortex-A710, 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 512 | Adreno 730 International version - Xclipse 920 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1656 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3551 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2203 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 24min
Browsing
13h 17min
Video
7h 27min
Gaming
7h 15min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor, BSI sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps), 720p (120 fps) Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS, 10-bit HDR |
| Front | |
| 13 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
40 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 9 (450/50 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS908U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.18 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 | €1349 |
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 | €1449 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 | €1649 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 8.04 oz / 228.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|