Xiaomi Redmi Note 6 Pro vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 6 Pro | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Nov 23, 2018
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.3-inch · 2280x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 22, 2018 | Mar 15, 2023 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 3.01 x 0.33 inches 157.91 x 76.38 x 8.26 mm |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.42 oz / 182.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gold, Pink, Blue, Red | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 80.98% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 636 SDM636 (14 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz Kryo 260 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 509 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 4GB/64GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 20 MP (Dual-Camera) Video capture: 1080p |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|